Duchowy full-service


Co to takiego i gdzie można go znaleźć?

 

 Jadąc na rekolekcje, czy będąc we wspólnocie ma się wręcz "pod ręką" wiele duchowych "atrakcji", tak bardzo potrzebnych w życiu każdego z nas.

Eucharystia

Pius X powiedział podobno, że Eucharystia to najkrótsza i najbezpieczniejsza droga do Nieba. Dlatego też, w Laboratorium zawsze powinien znaleźć się czas na Eucharystię - najpiękniejsze spotkanie z Chrystusem, który przychodzi do nas i pragnie przemieniać nasze życie na lepsze. Nikogo więc nie dziwi, że np. na rekolekcjach jest ona nieodzownym punktem każdego dnia, nawet jeśli są to rekolekcje na kajakach. Odwrócony kajak, krzyż z wioseł, podróżny zestaw liturgiczny żartobliwie nazywany zestawem "mały ksiądz", oraz wiara osób gromadzących się u stóp tego prowizorycznego ołtarza sprawia, że nawet w pięknym, nadrzecznym plenerze możemy, wraz z kapłanami, sprawować tę "żywą i świętą Ofiarę".

Spowiedź

Spowiedź to jeden z najtrudniejszych sakramentów. Dotyka najgłębszych zakamarków naszej duszy, w których skwapliwie poutykaliśmy nasze słabości i najchętniej już nigdy więcej byśmy ich stamtąd nie wyciągali. Spowiedź zmusza nas do konfrontacji z naszym grzechem. Nie jest to proste, dlatego też niejednokrotnie kapłani rozdają na rekolekcjach karteczki z rachunkiem sumienia. Ich treść, opracowana bodajże przez ks. Grzegorza, niebawem będzie również dostępna na naszej stronie. Spowiedź jest sprawą delikatną, więc warto spowiadać się u księdza, do którego ma się zaufanie, który nas zna i lepiej będzie potrafił zrozumieć naszą sytuację. Taką możliwość daje właśnie wspólnota.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Adoracja to kolejna okazja, by spotkać się z Chrystusem. By w milczeniu, lub śpiewając pobyć blisko Tego, który uzdrawia, który wlewa w nas swoją miłość i radość. Tak jak 2000 lat temu gromadzili się wokół niego ludzie, tak jak owa kobieta ciepiąca na krwotok, tak jak wielu paralityków, trędowatych, chorych i grzeszników gromadziło się wokół niego, tak i my gromadzimy się wokół monstrancji, aby powierzyć swoje cierpienia, oraz dziękować za wszystko pokornemu Bogu, ukrytemu w bezbronnym chlebie.

Grupki dzielenia

Nie wszyscy je lubią, nie wszyscy rozumieją. Mimo to, są one bardzo ważnym elementem każdych rekolekcji, a także wielu cotygodniowych spotkań wspólnoty. Dla niewtajemniczonych: grupka dzielenia to spotkanie w kilkuosobowej grupce, wraz z animatorem, w którym każdy z uczestników powinien (ALE NIE MUSI!) podzielić się swoimi własnymi przeżyciami, spostrzeżeniami, wątpliwościami, zwyczajami etc. w kontekście danego tematu. Najważniejszą zasadą grupek dzielenia jest to, by wypowiadać się w niej o swoich własnych odczuciach, a nie o jakimś ogóle. Grupka dzielenia zmusza przede wszystkim uczestnika do refleksji. Bez względu na to czy wypowie się w niej, czy nie, to będzie podejmie on trud zmierzenia się z tematem grupki, a więc coś w jego głowie, a może nawet i sercu, z tej grupki pozostanie. Ponadto, ważne są też wypowiedzi innych, bo może się zdarzyć, że znajdziemy w nich jakąś inspirację i wskazówki dla siebie.

Rozmowa

Często zdarza się, że nie rozumiemy tego, co wokół nas się dzieje. Może sobie z czymś już nie radzimy. Mamy jakieś wątpliwości, niejasności. Czasem tak po prostu, po ludzku, chcielibyśmy się komuś wygadać. Rekolekcje są takim błogosławionym czasem, kiedy na wszystko może znaleźć się czas, więc i na rozmowę. Księża i animatorzy są do naszej dyspozycji. Wystarczy tylko zebrać się na odwagę, podejść i poprosić. Zdarza się, że księża mają dyżury i w jakimś odosobnionym miejscu, z dala od ciekawskich spojrzeń siedzą, czekają i służą sakramentem spowiedzi, lub po prostu zwykłą rozmową. Warto z tego skorzystać!

TOP